Вірус Коксакі виявили в 1950 році. Його особливістю є поширеність. Проте діагноз неоднообразен і звучить як грип, застуда, вітрянка або алергічний дерматит. Вірус Коксакі має специфічні симптоми у дорослих. Виділити їх не завжди можливо. Захворювання варіюється від важких випадків до простих проявів.

Симптоми

Вірус Коксакі у дорослих відрізняється різноманіттям. Захворювання проявляється в малій кількості симптомів або не має жодної ознаки. До первинного виявлення інфекція проходить інкубаційний період. Симптоматика після першого тижня інфікування проявляється в наступному:

 1. Підвищення температури до 40°С.
 2. Лихоманка від 2 до 7 днів. Іноді виникає ремісія і наступний рецидив.
 3. Гіперемія шкірних покривів обличчя, слизової рота і глотки.
 4. Прояв болю в горлі, нежитю і кашлю.
 5. Загальне нездужання і головний біль.
 6. Больовий синдром у животі, здуття та діарея.
 7. Прояв висипів на тілі та обличчі.

Коли відбувається ураження слизової оболонки рота, хворому важко приймати їжу. Якщо вірус протікає в неускладненій формі, відновлювальний процес триває 14 днів.

Інфекція здатна викликати ангіну. Вірус Коксакі в цьому разі представлений наступними симптомами:

 • почервоніння піднебінних дужок і мигдаликів;
 • висипання на уражених областях слизової оболонки;
 • ділянки з ерозією, що з’явилися з-за розриву бульбашок висипки.

Вогнища висипання покриваються нальотом сіруватого відтінку. Утворилися ерозії здатні зливатися між собою. У деяких випадках у інфікованих проявляється м’язовий біль. Це відбувається по всьому тілу. Якщо з’являється дискомфорт у грудях, виникає утруднення дихання. Болючість проходить через 2 або 3 дні.

Прояв менінгіту внаслідок вірусу Коксакі має наступні симптоми:

 • ригідність м’язів потилиці;
 • фотофобія;
 • головний біль;
 • млявість;
 • апатія;
 • чутливість до звуків;
 • судоми.

Якщо хворий переніс гостру форму вірусу Коксакі, то здатний заразити інших людей. Контактувати з переболевшим людиною не рекомендується протягом 2 місяців. Якщо одужання відбулося після хронічної форми вірусу, вірогідність заразитися зберігається до 1 року.

Діагностика вірусу Коксакі


У деяких випадках інфекцію можна діагностувати за допомогою характерних симптомів. Якщо визначити захворювання з поверхневим ознаками складно, проводять лабораторні дослідження. Для цього призначають такі діагностичні методи:

 1. Полімеразна ланцюгова реакція – діагностика, яка дозволяє виявити сам патоген. Для цього використовують біологічні рідини.
 2. Серологічне дослідження – допомагає виявити антитіла до цього вірусу в крові.

Крім лабораторних обстежень призначають загальні аналізи сечі, крові і спинномозковій рідині. В залежності від ураження органів проводять рентгенографію, магнітно-резонансну томографію головного мозку або ЕКГ.

У результатах аналізу сечі та крові виявляється збільшення кількості лейкоцитів. Це відбувається за рахунок зменшення лімфоцитів. Під час початку захворювання імунна система людини починає виробляти антитіла. Аналіз крові виявляє ці зміни. В результатах роблять позначення igg або igm. Показник означає перебіг захворювання в гострому або перенесеному вигляді.

Показники спинномозкової рідини відзначають прозорий ліквор (секрет, який циркулює в шлуночках головного мозку). Відбувається збільшення кількості лейкоцитів до 500 клітин в 1 мл рідини. Білок показує нормальний результат або відхилення. При дослідженні спинномозкової рідини рівень глюкози і хлоридів знаходиться на задовільному рівні.

Точну діагностику проводять за допомогою полімеразної ланцюгової реакції. Дослідження виявляє РНК патогена. Для аналізу знадобиться будь-який біологічний матеріал. Вибір залежить від симптомів захворювання.

Шляхи передачі

Заразитися вірусом Коксакі дорослі здатні після контакту з носієм інфекції. Захворювання має такі шляхи передачі:

 • повітряно-краплинний;
 • аліментарний;
 • через дихальні шляхи.

Інфікування здатне відбуватися через використання спільного посуду, вживання немитих овочів та фруктів.

Перебіг хвороби

Виникнення вірусу Коксакі у дорослих вважається рідкісним випадком. Ймовірність появи інфекції з віком зменшується. Проте шляхи зараження однакові у всіх випадках. Вірус вважається паразитом, який вражає клітини. Захворювання протікає за такими стадіями:

 1. Патогени накопичуються в слизовій носа, глотки і навіть кишечника. Період інкубації триває до 7 днів.
 2. Коли необхідну кількість вірусних телець накопичилося, починається переміщення збудника в кров. Інфекція поширюється по організму.
 3. Досягаючи потрібного органу, патогени атакують клітини. На цьому етапі виникає запалення.
 4. З-за втручання вірусу імунна система починає захищати орган, і Т-лімфоцити знищують інфекцію.

Відновлення відбувається виходячи з виду патогена. В одних випадках вірус знищується, і людина повністю одужує. При цьому в організмі не залишаються патогенні частинки. В інших ситуаціях захворювання переходить в хронічну форму. Нервові клітини зберігають частинки інфекції на якийсь час. Після одужання хворий стає переносником.

В період вагітності жінка не відчуватиме явних проявів вірусу Коксакі. Якщо це сталося в 3 триместрі, захворювання передасться дитині. Лікування дитини проводиться успішно і без ускладнень.

Лікування вірусу Коксакі у дорослих

В легкій формі перебігу захворювання у дорослих відновний процес становить до 3 днів. Якщо вірус продовжує прогресувати, призначається:

 • постільний режим;
 • відмова від фізичних навантажень;
 • часте вживання теплої рідини;
 • дотримання дієти.

Дорослим під час хвороби потрібно дотримуватися постільного режиму. Сон повинен становити не менше 10 годин на добу. На роботі рекомендується взяти лікарняний лист. При захворюванні необхідно постійно заповнювати водний баланс організму. Лікуючий лікар призначає дієту, в якій виключається жирна їжа.

Лікарські препарати

Особливого лікування вірусу Коксакі у дорослих немає. Якщо висипання приносять дискомфорт, рекомендується приймати такі препарати:

 • Супрастин.
 • Цетрин.
 • Зодак.

Коли захворювання діагностували протягом 3 діб, використовують противірусні засоби. Такі медикаменти відрізняються сильним впливом на патогени. До цих ліків відносять:

 • Римантадин.
 • Лавомакс.
 • Арбідол.
 • Інгавірін.

Якщо у хворого висока температура, яка перевищує 38°С, рекомендують дозволити організму самостійно боротися з вірусом. При нестерпному спеці хворому слід приймати такі препарати:

 • Парацетамол.
 • Ібупрофен.

Фахівці радять використовувати для зниження температури медикаменти з жарознижуючим ефектом.

Ускладнення

З-за широкого спектру штамів вірусу наслідки приймають різні форми. Це відбувається з-за ураження тих чи інших органів. Дорослі схильні небезпечного ускладнення у вигляді набряку головного мозку. Це здатне привести до летального результату і тому потребує термінової реанімації.

Іншим ускладненням вважається помилковий круп, який проявляється у вигляді спазму гортані. З-за цього діагностується гостра дихальна недостатність. Ускладненням може стати набряк легень як результат пневмонії з-за вірусу Коксакі.

Деякі дорослі стикаються з ускладненням у вигляді серцевої недостатності. Це відбувається унаслідок розвитку міокардиту і перикардиту. Якщо сталося ураження клітин печінки, то відбувається печінкова енцефалопатія. Ускладнення протікає в гострій формі.

Термінова допомога потрібна при захворюванні гострого живота. Це проявляється внаслідок кишкової непрохідності. Захворювання вражає різні органи і впливає на центральну нервову систему. В якості ускладнення виступають параліч, психічні розлади, епілепсія, цукровий діабет.

Профілактика

Для попередження захворювання потрібно постійно мити руки. Цей захід застосовують, щоб не заразитися багатьма інфекціями. Очищена вода може запобігти появі кишкових захворювань. Якщо яка заразилася на знаходиться в одному будинку зі здоровими людьми, не можна користуватися загальною посудом. Рекомендується ретельно вибирати місце купання (громадські басейни або лазні). Стежити за тим, щоб не проковтнути воду. Після відвідування таких місць слід прийняти душ.

Якщо виникає спалах вірусу, не рекомендується перебувати в місцях великого скупчення людей. Це відноситься до закритих приміщень та громадського транспорту. При правильному харчуванні і здоровий спосіб життя вірогідність захворіти вірусом Коксакі зводиться до мінімуму. Виявити вірус на ранніх стадіях допоможуть профілактичні медичні огляди.

Інфекція Коксакі для дорослих не представляє небезпеки, якщо імунітет людини знаходиться в хорошому стані. Однак при гострому перебігу хвороби з можливим ускладненням слід серйозно поставитися до здоров’я. Лікуючий лікар призначить терапію, якої слід дотримуватися.