Трофічна виразка – захворювання, пов’язане з порушенням поживного процесу клітин (трофіки), що викликає запальний процес, який приводить до глибокого ураження тканин епітелію або базальної мембрани. Відновна здатність частково втрачається, після загоєння на шкірі залишаються грубі рубці. Попри всі наукові здобутки лікування трофічних виразок – тривалий процес. Для цієї патології характерне мляве рецидивному протягом і стійкість до консервативної терапії.

Причини появи трофічних виразок

Найчастіше трофічні виразки з’являються на нижніх кінцівках. Вони можуть бути одиничними або множинними, іноді циркулярно охоплюють всю гомілку. Патологія розвивається на тлі первинних захворювань. Одужання безпосередньо залежить від успіху їх лікувань, які організм може направити на компенсацію наявних дефектів.

Механізм формування виразки добре вивчений. Спочатку на певній ділянці відзначається порушення кровопостачання. Воно веде до дестабілізації мікроциркуляції крові, тканини відчувають кисневе голодування і при відсутності живлення, некротизуються, стають чутливими до будь травмуючим агентам. В такій ситуації стає можливим приєднання бактеріального компонента і розвиток запального процесу.

Дати поштовх подібних змін можуть різні фактори. Найчастіше це:

 1. Захворювання венозного кровообігу (варикоз, тромбофлебіт).
 2. Зниження артеріального кровообігу (цукровий діабет, атеросклероз).
 3. Системні захворювання (васкуліт).
 4. Механічні травми шкіри (поранення, опіки, обмороження, наслідки опромінення).
 5. Отруєння хімічними речовинами (хромом або миш’яком).
 6. Хронічні шкірні патології (дерматити, екземи).
 7. Пролежні.

Успіх лікування багато в чому залежить від того, наскільки точно була виявлена першопричина захворювання.

Симптоми і ознаки трофічних виразок


Утворення трофічних виразок передує цілий комплекс об’єктивних і суб’єктивних проявів, які вказують на порушення венозного кровообігу в кінцівках.

Хворі на початкових етапах відчувають себе:

 • поява набряків;
 • виникнення почуття тяжкості в литках, печіння та свербежу шкіри;
 • почастішання судом м’язів (особливо в нічний час).

На нижній частині гомілки з’являється сіточка синюшним вен. Шкіра в цьому місці пігментується, набуває фіолетовий відтінок. На початковій стадії формування виразки відбувається поверхневе ураження шкіри. Існує кілька видів виразок. Відмітні особливості представлені в наступній таблиці.

Види трофічних виразок

Назва форм Локалізація Основні причини Особливості клінічного перебігу Можливі ускладнення
Венозні На нижній частині внутрішньої поверхні гомілки, вкрай рідко на задній стороні Порушення венозного кровотоку, як ускладнення варикозу Литковий частина набрякає, шкіра починає сильно свербіти, крізь неї активно проступає сітка збільшених вен. Поступово вони зливаються, поверх шкіри з’являються плями пурпурного кольору. Покрив ущільнюється, набуває характерний блиск і специфічну гладкість. На завершальному етапі поверх неї утворюються білі струбцини, за своїм зовнішнім виглядом нагадують пластівці парафіну. Якщо відсутня адекватна терапія, через кілька днів утворюється невелика ранка. Вона постійно зростає і поглиблюється. З її центру виділяється гній. Він має неприємний запах. Розвиток патології відбувається в кілька етапів. На першій стадії пошкоджується тільки шкірний покрив, на другий м’які тканини, на третій – кость По мірі поглиблення венозної виразки розвиваються тяжкі захворювання. Стає можливим поява бешихи, пахового лімфаденіту, гнійного варикотромбофлебіту. Поразка тканин, в яких розташовані лімфатичні судини, можуть призвести до слоновості гомілки. Медицині відомі випадки, коли венозні форми трофічних виразок ставали причинами сепсису і, як наслідку, летального результату
Атеросклеротичні Підошви і зовнішня сторона стоп, кінцева фаланга великого пальця ноги, область п’ят Переохолодження ніг, тривале носіння тісного взуття На ураженому місці з’являються невеликі ранки, мають круглу форму і рвані краї ущільнені. Усередині них міститься гнійний вміст. Шкіра навколо виразки має блідо-жовтий колір. Формування ранок передує переміжна кульгавість. Хворому важко підніматися по сходах, ходьба викликає швидку втому, хвора нога завжди холодна, вона часто болить ночами При відсутності адекватного лікування виразки поступово охоплюють всю частину стопи
Діабетичні Цукровий діабет Вершини фаланг пальців стопи, нижня сторона великого пальця, галузь освіти натоптишів і п’ятка На нижніх кінцівках відбувається загибель окремих нервових закінчень. Як результат – втрата чутливості. Якщо в такий момент провести рукою по хворій нозі пацієнт нічого не відчує. На дотик кінцівка постійно залишається холодною. Подальші симптоми схожі з ознаками формування виразок артеріального походження. Але є суттєві відмінності: відсутній кульгавість, виразки мають менші розміри (в діаметрі і в глибину) Частіше інших форм ускладнюється приєднанням бактеріального компонента. Вторинна інфекція у більшості випадків стає причиною початку гангрени
Нейротрофічні Травми спинного мозку або нервових стовбурів Бічні частини п’ят, частину стопи з боку п’яткового горба Виразки схожі на кратер вулкана. Їх дно – сухожилля, м’язи або кістку. При цьому діаметр поразки незначний. Всередині постійно скупчується гній, від ранки виходить гнильний запах. Тканина усередині втрачає чутливість, тому формування глибокого ураження шкіри не викликає хворобливість Приєднання бактеріальної інфекції
Виразки Марторелла Формуються на тлі постійно високого артеріального тиску Відразу уражаються обидві гомілки, виразки з’являються на середній частині зовнішньої поверхні Постійні, тривалі спазми кровоносних судин запускають процес утворення папули – області червоно-синюшного кольору, має незначну болючість. При розвитку захворювання папули перетворюються у виразки, які розташовані симетрично один одного (одна на одній нозі, інша на тому ж місці на другій нозі). Формуються дуже повільно, їх розвиток супроводжується сильними болями невгаваючою Висока ймовірність приєднання бактеріального компонента
Піогенний (інфекційні) Зниження імунітету на тлі розвитку гнійних екзем і фолікулітів. Появі виразок сприяє недотримання правил особистої гігієни. Найчастіше ними страждають люди, що належать до низького соціального класу По всій поверхні гомілки Одиночні або групові виразки, мають овальну форму і невелику глибину ураження

Для успішного лікування важливо виявити причину утворення поразок, зрозуміти, які зміни здатна заповнити правильно підібрана терапія.

Діагностика захворювання

Особливе значення надається дослідженню артерій, поверхневих і глибоких вен нижніх кінцівок. Це здійснюється за допомогою:

 • реоплетизмографии;
 • реовазографії;
 • допплерографії;
 • ангіографії;
 • інфрачервоної термографії.

Обов’язково проводиться біопсія країв виразок і її дна. Забір матеріалу здійснюється з різних ділянок і вивчається під мікроскопом. Цитологічні та бактеріологічні тести дозволяють виявляти і визначати інфекційного агента. Паралельно з цим проводиться реакція Вассермана. За допомогою неї виключається або підтверджується наявність сифілісу. Хворий повинен здати аналіз крові на цукор, пройти неврологічне обстеження. За допомогою комплексної діагностики визначається першопричина і формується правильна схема лікування.

Вилікувати трофічну виразку на нозі в домашніх умовах неможливо. Для того щоб перемогти хворобу, необхідно застосовувати терапію, що складається з декількох етапів.

Підготовка до оперативного втручання — консервативне лікування

 1. Спочатку необхідно зменшити застій кровотоку. Для цього уражену ногу бинтують еластичним бинтом і встановлюють положенням вгору.
 2. Хворому призначаються медикаментозні препарати, здатні поліпшити мікроциркуляцію крові – «Ксавин», «Трентал».
 3. Стимулюються трофічні процеси за допомогою прийому вітамінів групи «А» і «Е» і «Солкосерил».
 4. Для зниження алергічних реакцій використовуються антигістамінні таблетки – «Супрастин», «Тавегіл».
 5. Для посилення імунітету проводиться імунокоригуюча та імуностимулююча терапія. Застосовується імуноглобулін або «Лізоцим», «Т-активін» або «Фітогемаглютинін».
 6. Діабетикам проводиться комплекс заходів, спрямований на зменшення рівня цукру в крові.

Місцева терапія спрямовується на прискорене очищення гнійної рани і стимуляцію процесів регенерації. Для цього проводиться триразова прочищення виразки. У процесі кожної використовуються:

 • антисептичні розчини – «Эплан», «Хлоргексидин»;
 • протеолітичні ферменти – «Трипсин», «Хімотрипсин»;
 • абсорбуючі пов’язки.

Щодня проводиться очищення рани від змертвілих тканин. Після накладаються пов’язки з обліпиховою олією або з «Солкосерилом». Добре себе зарекомендували штучні покриття з колагеном – «Облекол», «Альгипор».

З початку загоєння тропічної виразки, підключають препарати, що прискорюють цей процес – «Актовегін», на ранові ділянки наносяться мазі «Аллевин», «Свидерм» або «Гешиспон».

Фізіотерапія

На даному етапі активно використовуються фізіотерапевтичні процедури. За допомогою инфраэртерапии проводиться стимуляція процесів регенерації тканин, таким же ефектом володіє локальне застосування озону. Сеанси дозволяють збільшувати доставку кисню до клітин шкірного покриву і активізувати зростання сполучної тканини.

При лікуванні артеріальних виразок активно використовується барокамера Кравченко. Посилювати дію антисептиків і прискорювати загоєння допомагає низькочастотна ультразвукова кавітація. Для зняття болю і запального процесу застосовується лазерна терапія. Як судинорозширювального, протинабрякової та седативної лікування призначається магнітотерапія.

Хірургічні методи лікування

Операції усувають причину трофічних виразок. На цьому етапі можуть бути здійснені:

 • видалення уражених вен;
 • обхідні шунтування;
 • балонна дилатація;
 • пластика артерій;
 • невроліз;
 • аутотрансплантація нервів або шкіри;
 • ампутація кінцівки (при злоякісному переродженні ділянки ураження).

Якщо площа виразки менше 10 см, рана закривається власними тканинами хворого: шкіра підтягується 2-3 мм на добу (через 40 днів вдалося зблизити краї). Після операції залишається рубець, який потрібно оберігати від механічних травм.

Якщо на ділянці тіла утворилася велика виразка, виконується пластика з донорськими тканинами.

Народна медицина

Народні засоби активно використовуються на всіх етапах лікування тропічних виразок, але тільки в тому випадку, якщо їх призначення прописує лікар.

Рецепти підсилюють ефект медикаментозної терапії

 1. Перекис водню і стрептоцид. У центр рани капнути краплю перекису водню і всипати в неї порошок стрептоциду. Зверху накрити серветкою, попередньо змоченою в розчині кип’яченої води з двома чайними ложками перекису водню. Компрес накривають целофановим пакетом і перев’язують теплою хусткою. Міняти пов’язку кілька разів в день. Мокнучу навколо виразку знову посипати стрептоцидом.
 2. Мазь для лікування виразок, що розвиваються на тлі діабету. Готується вона з дьогтю ялівцевого (100 грам), двох яєчних жовтків, однієї столової ложки рожевого масла, чайної ложки очищеного скипидару. Всі інгредієнти ретельно змішують. Мазь наноситься на зону ураження тонким шаром.
 3. Засіб для рубцювання. Рана попередньо промивається розчином риванолу, потім присипається порошком, приготованим з сухого листя татарника. Поверх накладається пов’язка.
 4. Часникові припарки. Очищені зубчики однієї головки часнику залити окропом, настояти, процідити і знову підігріти. Змочити в ньому махровий рушник, злегка віджати і прикласти його до виразки. На припарку зверху покласти суху серветку. На неї грілку і пляшку з гарячою водою.
 5. Компрес з яйцями і медом. Взяти білок одного яйця, змішати з такою ж кількістю меду, збити до однорідної маси і відразу наносити на уражене місце. Поверх покласти лист лопуха внутрішньою стороною. Лопух зверху до ноги прикріпити целофаном, і забинтувати. Компрес залишають на ніч. Курс лікування – вісім процедур.

Народна медицина може лише дублювати медикаментозну терапію.

Компресійні пов’язки

На всіх етапах лікування обов’язково застосовується еластична компресія. Для цього в декілька шарів на ноги намотується еластичний бинт, що має обмежену розтяжність. Такий вид компресії призначається хворим при виразках, що розвиваються на тлі варикозного розширення вен. Бинтування ніг усуває набряки, зменшує вени, покращує кровообіг і роботу лімфатичної системи, що відповідає за дренаж. Замінити бинт може носіння еластичних панчох або медичного трикотажу. Для лікування пиогенных виразок потрібна переривчаста компресія. Її можна забезпечити, вибираючи спеціальні компресійні пов’язки на цинк-желатинової основі.

Способи профілактики трофічних виразок

Запобігти появі тропічних виразок допоможе тільки своєчасне лікування захворювань, що провокують їх, а також попередження утворення травм в місцях з порушеним кровообігом. Хворі з варикозним розширенням вен повинні щодня бинтувати нижні кінцівки еластичним бинтом. Профілактика трофічних виразок дозволяє запобігати розвиток небезпечних ускладнень.