Трофічні виразки на ногах складно піддаються лікуванню, після повного загоєння періодично можуть давати про себе знати. Вилікуватися від шкірного захворювання без застосування ліків неможливо, і часто все закінчується інвалідністю.

Характеристика хвороби

Трофічними виразками називають пошкодження слизових оболонок, шкіри та підшкірних тканин. Причиною патології є порушений лимфоток, кровотік, неповноцінне постачання киснем і корисними речовинами. При тривалому перебігу виразкові ураження можуть не гоїтися більше 3 місяців.

Поява виразок на ногах залежить від основного захворювання, що стало причиною розвитку патології. На щиколотці і гомілки рани локалізуються при тромбофлебіті і варикозі, а на стопах – у людей з цукровим діабетом.

Трофічні виразки утворюються з наступних причин:

 • недостатнє харчування тканин нижніх кінцівок;
 • застійні явища у венах;
 • неповноцінний відтік лімфи;
 • набряклості, що з’явилися в результаті затримки рідини.

На розвиток трофічних уражень ніг впливають також основні захворювання, які діагностують у хворої людини:

 1. Тромбофлебіт і варикоз – провокують порушення циркуляції крові у венозній системі нижніх кінцівок. В результаті трофіка тканин погіршується і руйнується. Виразки при таких діагнозах зазвичай вражають нижню частину гомілки.
 2. Запалені стінки судин негативно відбиваються на обмін речовин в клітинах тканин, приводячи до їх розпаду. Явище характерне для пацієнтів з цукровим діабетом. Трофічні виразки виникають на пальцях і п’ятах.
 3. При атеросклерозі спостерігається осідання холестерину на стінках судин, в результаті чого їх просвіт звужується. Харчування судин киснем і корисними речовинами порушується. З’являються симптоми тканинного некрозу. Трофічні ураження розташовуються на передній і задній частині гомілки.

Інші можливі причини захворювання

Трофічні виразки утворюються і по інших, не менш серйозних причин. Серед факторів ризику виділяють наступні:

 • гіпертонія;
 • тромбангіїт;
 • алергія;
 • опіки та обмороження;
 • травми ніг;
 • посттромбофлебит;
 • порушена іннервація;
 • тісний і некомфортна взуття.

Якщо шкірне поразка не гоїться понад 1,5 місяці, то такі осередки вважаються трофічними виразками.

Симптоматика захворювання

Перед появою виразок на ногах у людини спостерігається комплекс ознак, які свідчать про серйозне порушення венозного кровотоку в нижніх кінцівках. Пацієнт скаржиться на сильні набряки, відчуття тяжкості в литках, часті м’язові судоми в ногах, печіння та свербіж.

У нижній області гомілки невеликі синюшні вени збільшують свою локалізацію. На шкірі виявляються пігментні плями фіолетового кольору, які згодом зливаються і стають однією великою зоною гіперпігментації.

Деякі виразки можуть зливатися один з одним, утворюючи обширні рани. Запущена хвороба може поширюватися по всій гомілки не тільки вшир, але й углиб м’яких тканин.

Лікування трофічної поразки

Терапевтичні заходи, спрямовані на лікування від трофічних виразок, є індивідуальними для кожного пацієнта. Це обумовлено тим, що причини розвитку хвороби можуть бути різними, відповідно, і лікування повинно бути правильно підібраним під конкретний випадок.

Для призначення адекватної терапії важлива діагностика виду виразки. При визначенні характеру захворювання проводять різні дослідження:

 • цитологічне;
 • бактеріологічне;
 • гістологічне та інші.

До основних методів лікування відноситься хірургічне втручання, медикаментозна терапія, місцева обробка рани антисептичними засобами, фізіотерапевтичні процедури, рецепти народної медицини.

Оперативне лікування

Хірургічним шляхом відбувається усунення відмерлих тканин, купірування запального вогнища.

 • Катетеризація – показана для лікування виразкових утворень, які не заживають при довгому лікуванні.
 • Вакуумний – застосовується для очищення рани від гнійного рідини, усунення набряклості і зменшення розмірів виразки. При вакуумному лікуванні поліпшується кровообіг, відновлюється регенеративний процес в тканинах. Також знижується ймовірність утворення ускладнень після хвороби. Вакуумна терапія сприяє формуванню захисного середовища, яка запобігає проникнення патогенних бактерій і вірусів.
 • Віртуальна ампутація – часто використовується для усунення нейротрофических виразок.
 • Лікування гіпертрофічних виразок методом прошивки венозно-артеріальних фістул, в результаті якого відбувається поділ ранок.

Консервативне лікування

Застосування препаратів при трофічних виразках показано у випадку оперативного лікування захворювання. На початковій стадії деяких форм хвороби медикаментозна терапія призначається без хірургічного видалення виразок.

Застосування препаратів відбувається в кілька етапів. На першій мокнучі стадії лікар прописує пацієнту:

 • антибіотичні засоби широкого спектра дії;
 • протизапальні ліки;
 • антигістаміни;
 • антиагреганти.

Комплексно також призначають процедури для очищення трофічних виразок від гнійного та некротичного вмісту. До таких заходів належать:

 • обробка виразкових уражень антисептичними засобами – розчином марганцівки, відваром лікувальних трав, хлоргексидином;
 • застосування пов’язок, просочених маззю, які призначені для лікування трофічних виразок;
 • у разі гострої необхідності хворому можуть прописати процедуру очищення крові – гемосорбцію.

На стадії рубцювання і загоєння ран використовують спеціальні мазі, наприклад, Эбермин або Солкосерил. Також застосовують антиоксиданти. При місцевому лікуванні ефективні покриття для виразок – Гешиспон, Аллевин та інші.

Після описаного лікування приступають до усунення причини розвитку трофічних виразок.

Групи використовуваних препаратів

В першу чергу призначають засоби, які відновлюють судинну систему пацієнта:

 1. Флеботонікі – застосовуються для зміцнення стінок судин, підвищення їх еластичності і стабілізації кровотоку. Популярними флеботониками є Троксевазин, Флебодіа, Детралекс та інші.
 2. Антикоагулянти – призначені для розрідження крові, зниження імовірності формування тромбів. Ефективні антикоагулянти Декумарин і Гепарин.
 3. Фибринолитики – пригнічують процес утворення тромбів. Препарати призначають при стаціонарному лікуванні, оскільки можуть викликати кровотечі. Найбільш дієвими є Стрептокіназа, Урокіназа.
 4. Спазмолітики – усувають больовий синдром, спазми, розширюють судини. Застосовують Но-шпу і Папаверин.
 5. Системні ензими – стабілізують обмін речовин.
 6. Кошти для відновлення жирового метаболізму – сприяють виведенню токсинів, регулюють кількість холестерину і рівень ферментів підшлункової залози. Використовують ентеросорбент ФИШант-С, який містить натуральні компоненти.

Нормалізація кровотоку, купірування запального процесу і відновлення нормального метаболізму призводять до швидкому загоєнню ран.

Медикаменти для місцевого використання

При лікуванні трофічних виразок важливо застосовувати препарати для зовнішнього нанесення. Для цього використовують лікувальні гелі та мазі, які вбивають інфекцію і загоюють рани. До засобів місцевого застосування відносять:

 1. Мазі на основі рослинних компонентів – використовуються для повного усунення інфекції. Найбільш ефективним препаратом вважається Вульностимулин. Мазь загоює виразки, знімає запалення. Застосовується на мокнучі стадії.
 2. Антибактеріальні засоби – призначені для лікування ранніх стадій захворювання, коли рана невеликого розміру. Ліки рану дезінфікують, запобігають повторне інфікування. Серед препаратів цієї групи ефективні Солкосерил, Левомеколь.
 3. Регенеруючі медикаменти – застосовуються після всіх інших груп ліків, коли на рані сформувався тонкий епітеліальний шар. У такому разі для повноцінного клітинного обміну і загоєння виразки використовують мазі з регенеративним впливом: Мефенат, Бепантен.

Відновлюючі засоби також усувають біль і запальний процес, прискорюють проникненню лікарських компонентів в шари шкірного покриву, прискорює регенерацію тканин.

Компресійні кошти

При лікуванні виразкового ураження популярним і ефективним залишається метод еластичної компресії. У цих цілях застосовують еластичні бинти, які щодня міняють. Цей спосіб найкраще підходить для боротьби з венозними виразками.

Фізіотерапевтичні процедури

Фізіотерапію призначають при комплексному лікуванні. До физиолечению вдаються вже на стадії регенерації. У список можливих процедур входять:

 • лазерне лікування – застосовується для усунення хворобливих симптомів запального процесу; сприяє швидкому відновленню тканин;
 • УФО – зміцнює захисні функції організму;
 • магнітно-резонансна лікування – знімає набряки, розширює судини, виявляє аналгетичну дію;
 • озонотерапія – сприятливо впливає на ріст сполучної тканини, забезпечує клітини киснем;
 • бальнео – і грязетерапію.

У разі розвитку тяжкої форми трофічних виразок вдаються до пересадки шкіри. Шкірні покриви беруть із сідниць або стегон.

Лікування трофічних виразок народними засобами

При використанні рецептів народної медицини для лікування захворювання можна застосовувати цілющі ванни, пов’язки, мазі на основі природних інгредієнтів.

 1. Головним і популярним засобом, який застосовують багато століть для позбавлення від трофічних виразок будь-яких форм, є часник. Для приготування лікувальної суміші беруть чотири зубчики, розчавлюють і змішують їх з 3 склянками яблучного оцту. Суміш повинна настоятися два тижні. Обробляють рани за допомогою серветок, які слід промокнути настоєм і прикласти до ураженої ділянки. Компреси можна робити на ніч. Подібна обробка висушує рану і знеболює їх.
 2. При виразках допомагають листя суниці. Їх миють, розпарюють і прикладають у вигляді компресів два-три рази в день.
 3. Трофічні ураження ніг лікують з допомогою нагідок. Квітки рослини подрібнюють і змішують з вазеліном. Сумішшю змащують пошкоджену поверхню при виділенні гною. Рану попередньо просушують, потім накладають засіб.
 4. При відкритих виразках використовують чайний гриб. Його прикладають до рани і покривають стерильним бинтом. Чайний гриб витягує гній, очищає рану. Процедуру роблять на ніч.
 5. В якості лікувального засобу також застосовують суміш меду і яєчного жовтка в рівних кількостях. Склад збивають і наносять на уражену шкіру. Ця суміш також ефективна і при варикозі.

Трофічні виразки нижніх кінцівок – захворювання серйозне, вимагає тривалого комплексного лікування. Патологія не виникає сама по собі. Їй передують множинні супутні хвороби, симптоми. Для запобігання появи виразкових уражень слід дотримуватися правильного раціону, обмежити шкідливі звички, носити зручне взуття і дотримуватися гігієни. Тільки повноцінна профілактика запобігає розвиток складного захворювання.