Псоріаз у дітей може проявлятися в будь-якому віці, навіть у новонароджених. Захворювання шкіри має хронічний перебіг і займає друге місце за поширеністю (на першому місці знаходиться атопічний дерматит). Дані проведених спостережень свідчать про тенденцію омолодження хвороби, вона стала частіше діагностуватися у дітей молодшого шкільного віку. При появі перших симптомів захворювання рекомендується відразу починати лікування, і чим раніше це буде зроблено, тим краще прогноз.

Причини виникнення


Провокуючих факторів формування псоріазу існує чимало, основними з них вважають:

 1. Спадкову схильність. Дані проведених досліджень свідчать про те, що у 60% дітей з псоріазом хоча б один з батьків страждає патологією.
 2. Перевантаження емоційного характеру. Сюди відносять відсутність правильного режиму дня, неякісний сон, хвилювання. Все це може стати причиною формування хвороби.
 3. Реакції алергічного характеру, на продукти харчування, пилок рослин і дерев, засоби індивідуального догляду за тілом, шерсть тварин і пил.
 4. Хвороби органів ендокринної системи вродженого і набутого характеру.
 5. Порушення метаболізму. На розвиток захворювання у підлітків можуть впливати порушення процесу обміну жирів, вітамінів, азоту і вуглеводів.

Звичайно, причин набагато більше, ми представили вашій увазі основні з них.

Причини псоріазу у дітей до року

У дітей, які не досягли однорічного віку, псоріаз може з’являтися при:

 • спадкової схильності;
 • хвороби інфекційного генезу, спровокованих стрептококом;
 • вплив стресових ситуацій, наприклад, після переляку;
 • відсутність перебування під сонячними променями в холодну пору року;
 • проходження курсу вакцинопрофілактики — таким чином організм може відреагувати на вакцину.

Велику роль відіграє також ще не зовсім зміцнів імунітет.

Клінічна картина

Перші ознаки захворювання у дітей з’являються раптово, спочатку обмеженою гіперемією шкірних складок, надалі відшаруванням шкіри по периферії. Такі симптоми досить часто прирівнюють до кандидозу, опрелостям або екземі. З прогресуванням захворювання патологічний процес може поширюватися на статеві органи і особа.

Дитячий псоріаз має 4 стадії, виділяють:

 • початкову,
 • стаціонарну,
 • прогресуючу,
 • регрессирующую.

У немовлят протягом захворювання атиповий, тому в деяких ситуаціях встановити факт формування псоріазу досить важко.

Псоріаз у немовлят

Початкова стадія захворювання характеризується:

 • появою гіперемії в складках шкіри, яка супроводжується процесом мацерації і лущення в подальшому (найчастіше локалізується на роздратованих ділянках шкіри, які контактували з лікарськими препаратами, одягом, памперсом або пелюшкою);
 • формуванням кірок і появою свербежу на голові, якщо уражається волосиста частина.

Каплевидна форма захворювання, поширена в дитячому віці, починається раптовим появою мелкоточечних папул, які швидко поширюються по шкірного покриву обличчя, шиї, голови, згинальної поверхні рук і ніг.

Якщо порівнювати перебіг захворювання у дітей і дорослих, можна з упевненістю заявити, що дитячий псоріаз відрізняється важким і тривалим перебігом. Уражені зони з плином часу перетворюються на псоріатичні бляшки, їх розміри можуть досягати розміру дитячої долоні.

Чи передається псоріаз у спадок

Батьки, які мають в анамнезі псоріаз, цікавляться, чи передається захворювання на генетичному рівні. Чіткої відповіді в даному випадку не існує. Безсумнівно, діти батьків, хворих псоріазом, що знаходяться в групі ризику, і при дії певних факторів можуть стати носіями. Будуть проявлятися патологічні симптоми чи ні, залежить від ряду обставин.

Необхідно відзначити, що генетична схильність відіграє значну роль у можливому розвитку хвороби. Бувають випадки, коли батьки не хворіли на псоріаз, а захворювання проявилося у дитини. Причиною цього може бути вплив зовнішніх провокуючих факторів або ж наявність такого діагнозу в анамнезі у близьких родичів.

Досить поширеним вважається думка, що псоріаз передається по чоловічій лінії. Дані проведених спостережень і досліджень таке твердження не підтверджують. Хвороба в 20-25% випадків може виявлятися у дитини незалежно від того, хто з батьків хворіє.

Диференціальна діагностика

У дитячому віці поставити діагноз псоріаз буває досить складно, адже існують захворювання, які виглядають практично однаково. Обов’язково потрібно проводити диференціальну діагностику захворювання з атопічним і себорейним дерматитом.

Захворювання Характеризують симптоми Локалізація зон ураження
Псоріаз Для захворювання характерна тріада симптомів — стеаринової плями, термінальної плівки і кривавої роси. Найчастіше на шкірному покриві згинальної поверхні суглобів, крижовій області і волосистої частини голови.
Атопічний дерматит Захворювання відрізняється хронічною формою перебігу з рецидивами, пов’язано з впливом алергену. Проявляється сверблячкою і сухістю ураженого шкірного покриву. Зони ураження розташовуються на згинальних і розгинальних поверхнях суглобів, шкіри обличчя та волосистої частини голови.
Контактний дерматит В зоні ураження з’являється гіперемія та дрібні лусочки сіро-жовтого кольору, вони стають причиною свербіння, інтенсивність якого посилюється при потовиділенні. Може з’являтися на будь-якій ділянці тіла, найчастіше на обличчі, волосистій частині голови, верхньої третини грудної клітини і між лопатками.

Лікувальні заходи

Вилікувати псоріаз повністю неможливо, застосування медикаментозних препаратів, у тому числі для місцевого застосування, дає позитивний ефект лише на час. Для підбору правильної схеми лікування необхідно звернутися до лікаря, при цьому враховується вік пацієнта, форма захворювання і тяжкість його перебігу.

Насамперед, увагу слід звернути на харчування, особливо дітей від 1 до 12 років. Що стосується дітей, то дієтичне харчування повинна дотримуватися годуюча мама. З раціону потрібно виключити жирні, гострі і смажені страви, а також овочі і фрукти яскравого забарвлення.

Якщо захворювання протікає в неускладненій формі, дітям призначають медикаментозні засоби у вигляді мазей і кремів для місцевого застосування, виготовлені на основі кератопластиков і кератолитиков, вони володіють пом’якшувальною і отшелушивающим ефектом. Препаратами вибору є:

 • дегтярна мазь,
 • іхтіолова мазь,
 • саліцилова мазь,
 • нафталановая мазь.

Якщо дитину турбує інтенсивний свербіж, призначають антигістамінні препарати, такі як:

 • Кларитин;
 • Зодак;
 • Супрастин.

Застосовуються також десинсибилизаторы, наприклад 10% розчин хлориду кальцію.

Для відновлення функціонування нервової системи використовують настоянку валеріани, а також вітаміни:

 • Рибофлавін;
 • Ціанокобаламін;
 • Піридоксин.

Для підвищення рівня опірності організму використовують такі препарати як Продигіозан або Пірогенал, вони поліпшують проникність судинної стінки і пригнічують швидкість поділу клітин.

При проведенні боротьби з бляшками саліцилову мазь застосовують у вигляді пов’язок. Якщо елементи висипу розташовуються на волосистій частині голови, застосовують папавериновую мазь або крем Дайвонекс. При відсутності бажаного результату можуть призначатися гормональні мазі.

Для отримання найкращого результату медикаментозне лікування поєднують з фізіотерапевтичними процедурами.

Використовують:

 • плазмаферез;
 • ультрафіолетове опромінення;
 • ПУВА-терапію;
 • гемосорбцію;
 • гірудотерапію.

Крім цього, корисним буде санаторно-курортне лікування в Криму і Сочі.

Рецепти з народних джерел

В домашніх умовах можна застосовувати народні засоби, однак таке лікування повинно бути погоджено з фахівцем.

Користуються популярністю такі рецепти:

 1. Настій льону. Для приготування необхідно 1 ст. л. насіння льону залити 250 мл окропу і залишити на ніч у термосі. Вранці випивають ½ склянки кошти. Курс лікування становить 14 днів.
 2. Компрес з каланхое. З листя рослини слід приготувати кашку і прикладати її на зони ураження на 30 хвилин, закріплюючи лейкопластиром.
 3. Компрес з селери. Для його приготування потрібно подрібнити корінь селери і отриману масу прикладати до папулам. Курс лікування триває 2 місяці.

Профілактика

Для зменшення ризику захворювання та подовження періоду ремісії рекомендується дотримувати наступні прості правила:

 1. Намагайтеся уникати застосування жорстких мочалок під час купання дитини.
 2. Проведіть бесіду з дитиною і поясніть йому, що необхідно уникати травм, опіків та порізів.
 3. Слідкуйте за тим, щоб дитина не перебував протягом тривалого часу під впливом прямих сонячних променів.
 4. Одягайте дитину в одяг, виготовлений тільки з натуральних тканин.
 5. Слідкуйте за харчуванням дитини.
 6. Будь-які медикаментозні препарати повинні застосовуватися з обережністю.
 7. Слідкуйте за тим, що дитина не перебувала в позитивному настрої.

При появі перших симптомів псоріазу необхідно якомога швидше звернутися за медичною допомогою. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, адже це може стати причиною погіршення стану і розвитку ускладнень. Не звертайте уваги на те, що захворювання невиліковне, своєчасна і правильна терапія дозволить мінімізувати кількість рецидивів.