Прищі можуть з’явитися не тільки в підлітковому, але і в дорослому віці. Ці вузлики іноді запалюються і гниють. З-за відсутності знань, їх часто власноруч видавлюють, ризикуючи отримати шрами.

Що являє собою прищ

Прищ – це захворювання шкіри, яке формується в результаті порушення функцій сальних залоз. Їх часто називають вугри або акне. Ділянки локалізації – особа, спина і грудна клітина.

Механізм формування прищів


У підлітковому віці появи прищів сприяє зміна гормонального балансу (вплив тестостерону). Він впливає на роботу сальних залоз, в результаті чого вони продукують надмірна кількість себу (шкірного сала).

Згідно з фізіологічними особливостями шкірне сало забезпечує зволоження і захист шкіри від впливу зовнішніх подразників. Накопичення його в надмірній кількості і поєднання з ороговілими частками шкірного покриву формують на його поверхні панцир. Шкірне сало продовжує вироблятися і нагромаджуватися і формує пробку. Під впливом кисню вона піддається процесу окислення і перетворюється в точку чорного кольору (вугри).

Увага! Сальна пробка – сприятливе середовище для росту і розмноження бактерій, в результаті вугри перетворюються в прищі.

Причини появи прищів

Поява прищів може бути пов’язано з генетичною схильністю і жирним типом шкіри. Всі інші причини поділяються на внутрішні і зовнішні. До ендогенних факторів відносять:

 • порушення гормонального балансу;
 • захворювання статевої системи;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • сильні психоемоційні потрясіння;
 • себорея.

Екзогенні провокуючі фактори:

 • неправильний догляд за шкірою;
 • вживання жирної і шкідливої їжі;
 • прийом гормональних контрацептивів або стероїдів;
 • тертя одягу про шкіру.

Класифікація

У медичній практиці прийнято поділяти прищі на запалені (папули, пустули і кісти) і невоспаленные (комедони). Відповідно до першого класу виділяють:

 1. Вугри новонароджених. Їх формуванню сприяють гормони матері, що потрапили в організм дитини під час внутрішньоутробного розвитку або пологів. Проявляються вони у вигляді білих крапок на обличчі. Ці елементи не вимагають лікування і зникають після нормалізації гормонального фону.
 2. Ювенільні. Діагностуються у дітей перших років життя. Вимагають обов’язкового звернення до лікаря та обстеження, так як можуть вказувати на порушення функціональної здатності надниркових залоз.
 3. Юнацькі. Формуються під час статевого дозрівання, у віці від 12 до 16 років. Можуть проявлятися у вигляді комедонов, папул, пустул і кіст.
 4. Дорослі. Зустрічаються у жінок перед початком менструального циклу і в період менопаузи і у чоловіків старше 40 років. Провокуючі фактори – зміна гормонального балансу, хвороби ендокринного характеру, полікістоз яєчників, пухлини надниркових залоз.

Висипання можуть проявлятися інверсної висипом, запалення потових залоз промежини і пахв у вигляді формування гнійних вузлів.

Причини їх появи – відповідь на прийом стероїдних препаратів і анаболіків, їх називають бодібілдинг акне. Ділянки локалізації таких утворень – шия, зона декольте і плечі. Проявляються вузлами, які зникають після нормалізації гормонального фону (відмови від прийому гормональних препаратів).

 1. Контактні. Такі прищі проявляються алергічною реакцією у відповідь на подразник (косметика, засоби індивідуального догляду за шкірою, сонячні промені).
 2. Елементи висипу механічного походження, викликані наприклад, тертям шкірного покриву про одяг або розчісуванням руками.

Невоспаленные прищі поділяються на:

 1. Закриті вугри – вони формуються на нижніх відділах пір. Протоки сальних залоз стають розширеними, і з’являється внутрішній жировик. При проведенні пальпації відчувається ущільнення невеликого розміру.
 2. Відкриті – такі прищі утворюються біля виходу з протоки пір і мають вигляд чорних крапок.

Їх формуванню сприяють бактерії, що проникли в закупорений проток. Такі утворення ділять на:

 • папули – підносяться над поверхнею шкіри, мають вигляд гиперемированных кульок без порожнини і білої головки. Їх розміри можуть досягати 3 см;
 • пустули – мають вигляд гнійника, наповненого гнійним ексудатом з розміром до 1 см в діаметрі. Формуватися вони можуть на тлі папули або самостійно.

Стадії прищів і їх характеристика

Академія дерматології Сполучених Штатів Америки запропонувала класифікувати прищі за ступенем тяжкості.

 1. 1 ступінь. Вона проявляється появою прищів без ознак запального процесу характеру. Вони можуть діагностуватися в будь-якому віці.
 2. 2 ступінь. Вона характеризується формуванням точок чорного і червоного кольору, а також запалених вугрів. Кількість елементів висипу не перевищує 11, діагностуються вони найчастіше в підлітковому віці і у жінок під час критичних днів. Лікування проводиться в домашніх умовах. При відсутності ефекту протягом 3 тижнів знадобиться консультація дерматолога.
 3. 3 ступінь – проявляється численними гнійними і запаленими прищами на шкірі тіла і особи. В даній ситуації знадобиться лікування під обов’язковим контролем лікаря.
 4. 4 ступінь – важка. Спостерігається формування великої кількості елементів висипу різних розмірів і видів. Акне гниють і кровоточать, присутні пігментні плями. Запускати такий стан не можна, так як воно являє серйозну загрозу для здоров’я. В даному випадку необхідно проведення тривалої комбінованої терапії.

Відмінність прищів і вугрів

Прищі – це невеликі за розміром запалені і гіперемовані горбки на шкірі, які формуються в результаті потрапляння інфекції в забиті сальні залози.

Вугрі – це запалення сальних залоз, але на початковому етапі розвитку. Вони проявляються у вигляді точок чорного кольору, які легко можна помітити неозброєним оком. Їх поділяють на два види:

 • чорні (комедони). Локалізуються вони зазвичай на поверхні шкіри. З’явитися комедони можуть внаслідок закупорки волосяної цибулини і перекриття проток лусочками шкіри і сальним секретом;
 • білі (жировики). Вони формуються в більш глибоких шарах шкірного покриву і мають вигляд вузликів невеликого розміру.

Увага! Прищі з’являються в результаті відсутності лікування чорних крапок (вугрів).

Лікувальні заходи

Схема лікування залежить від стадії тяжкості патологічного процесу. Насамперед, необхідно встановити причину появи прищів. Після проведення ряду досліджень дерматолог призначає адекватну схему лікування. Зазвичай вона складається із застосування:

 1. Антибактеріальних препаратів, переважно тетрациклінового ряду.
 2. Вітамінів А, Е і групи В.
 3. Контрацептивів – Ярина, Джес. Дозування і тривалість прийому визначається індивідуально для кожного випадку.
 4. Зинерит для приготування розчину з цинком і Еритроміцином. Суміш має виражену антибактеріальну і підсушують ефектом, а також нормалізує роботу сальних залоз. Засіб приймають двічі на добу для змащування зони ураження.
 5. Клиндовит-гелю – має виражений антибактеріальний і протизапальний ефект. Його використовують 2-3 рази на день.
 6. Ретиноєвої кислоти. На її основі роблять креми Зинерит і Діфферін. Застосовувати препарати рекомендується один раз на добу перед сном.
 7. Саліцилового крем-гелю.
 8. Бензоїл пероксиду, який перешкоджає розмноженню патогенної мікрофлори та усуває жирний блиск. Застосовують його два рази в день.
 9. Сірчаної мазі – вона сприяє регенерації клітин і загоєнню прищів.

Можуть призначатися також фізіотерапевтичні методи лікування, такі як:

 • електрофорез;
 • мікроструми;
 • лікування рідким азотом;
 • ультрафонофорез.

Для вмивання рекомендується використовувати пінку, і проводити цю процедуру – не більше двох разів на добу. Також бажано робити пілінг, але не частіше 1-2 раз в 7 днів.

Профілактика

Для зниження ризику повторного появи прищів або їх формування рекомендується:

 1. Рідше вмиватися, так як це стимулює посилене продукування шкірного сала.
 2. Уникати використання засобів догляду за шкірою, виготовлених на основі спирту.
 3. Дотримувати правила раціонального харчування.
 4. Уникати впливу стресових ситуацій.
 5. Більше часу проводити на свіжому повітрі.
 6. Використовувати сонцезахисні креми.