Ліпоматоз шкіри – це захворювання, при якому на тілі людини відбувається локальне утворення доброякісних пухлин. Матеріалом для їх формування служить жирова тканина. Так як вона є скрізь, ліпоми можуть рости де завгодно: під шкірою, на кістках, по ходу великих нервів, на поверхні внутрішніх органів.

Загальний опис ліпоматозу

Ліпома виростає на тому місці, де спостерігається велике скупчення жирових клітин. З нез’ясованих причин вони починають активно ділитися, в результаті утворюється пухлина з капсулою зі сполучної тканини, яка постійно збільшується в розмірах. В більшості випадках на тілі з’являється один елемент, і тільки у 5% хворих спостерігається розвиток ліпоматозу. При ньому наголошується формування на тілі безлічі жировиків. Вони можуть локалізуватися на одному ділянці тіла (наприклад, на голові) або рости по всьому тілу.

Основні симптоми проявляються повільно. В одних пацієнтів ріст пухлин відбувається безболісно, без зміни загального стану, в інших їх появі передує виникнення загальної слабкості, ниючих болів, порушення сну. У групу ризику потрапляють чоловіки у віці від 30 до 60 років, жінки, в анамнезі яких є захворювання печінки і підшлункової залози.

Види захворювання


У жировик може бути різним клітинний склад. Класифікація захворювання здійснюється з урахуванням того, з чого складається структура пухлини. З цієї точки зору розрізняють наступні види освіти:

Назва форми Морфологічні особливості
Липофибросаркома Освіта складається переважно з жирової тканини
Фибролипома В складі пухлини є жирова та сполучна тканина
Ангиолипома Освіта пронизаний кровоносними судинами
Миолипома Жировик формується всередині м’язових волокон
Миелолипома Тканина змішана з кровотворної тканиною

Симптоми і ознаки ліпоматозу

Діагностувати ліпоматоз шкіри нескладно. При його розвитку на різних ділянках тіла з’являються вузли, що мають округлу або часточкову форму. Вони не спаяні з верхнім шкірним покривом. Їх рухливість обмежена ділянкою зростання освіти. На дотик жировики м’які, шкіра поверх них не втрачає своєї еластичності.

При липоматозе на тілі з’являються множинні жировики невеликого розміру. Найчастіше вони локалізуються у верхній частині голови, шиї, спині, в проксимальних відділах рук і ніг. Їх зростання не супроводжується болючістю. Самостійно жировики ніколи не зникають, повільно ростуть, постійно збільшуючись в розмірах.

Причини розвитку ліпоматозу

Медики поки не можуть пояснити причини утворення ліпом. Одні припускають, що схильність до захворювання формується ще до народження людини. Інші висувають версію, що виникнення доброякісних утворень пов’язане з порушенням метаболічних процесів, що протікають усередині жирової тканини. Провокувати їх здатні гормональні коливання під час менструацій у жінок, під час вагітності, годування груддю, у період клімаксу.

У чоловіків ліпоматоз часто розвивається на тлі алкоголізму або цукрового діабету. Він може виступати в якості непрямого симптому онкології верхніх дихальних шляхів.

Доведено, що дифузний ліпоматоз ніяк не пов’язаний зі зміною маси тіла людини. Навіть при різкому зниженні ваги його симптоми не зникають, ліпома не перестає накопичувати жир, тому правильно вибудувана дієта не позбавляє від захворювання.

Принципи лікування ліпоматозу

Лікування ліпоматозу починають з повного діагностичного обстеження. Лікар повинен диференціювати доброякісні утворення від злоякісної пухлини. Він шляхом проведення пункції витягує частина тканини ліпоми і відправляє її на гістологічний аналіз. Для визначення ступеня розростання може бути призначена электрорентгенография ураженої зони, КТ утворень, рентген та УЗД.

Лікувати Консервативно жировики можна на етапі, коли їх розміри не перевищують трьох сантиметрів. Пухлини більшого розміру підлягають видаленню. Оперативне лікування проводиться за медичними показаннями. Видаленню підлягають ліпоми, формування яких призводить до виникнення функціональних порушень в організмі. Вони виникають тоді, коли ліпоми ростуть і починають здавлювати сусідні органи. Значно погіршується стан хворого, коли утворення з’являються біля нервових стовпів, поблизу спинного мозку, на поверхні внутрішніх органів. Такі порушення легко діагностуються за непрямими симптомами.

Препарати з аптеки

Застосування медикаментозної терапії стає виправданим лише на початкових етапах формування жирової пухлини. В її тіло за допомогою голок вводять лікарський розчин Дипроспан, під дією якого вміст ліпом починає повільно розсмоктуватись до тих пір, поки вони повністю не зникнуть. Практика показує, що таке лікування має високий відсоток рецидивів, тому останнім часом медики пропонують своїм пацієнтам боротися з доброякісними утвореннями радикальними способами.

Хірургічне видалення ліпом

Раніше видалення жировик проводили традиційним хірургічним способом за допомогою скальпеля. Хворий отримував загальний наркоз, хірург робив розріз над освітою, спеціальними інструментами розводив у бік тканини, подцеплял капсулу з ліпоми і виробляв висічення місць кріплення. Утворилася ранку обробляли антисептичними розчинами, потім зашивали. Потім починався реабілітаційний період, протягом якого необхідно було тричі на день обробляти шви антисептиками, міняти пов’язку. Лікування здійснювалося в хірургічному стаціонарі, пацієнта виписували через два тижні.

Сьогодні існують менш травматичні методики видалення ліпом. До них відносяться:

  • лазеротерапія;
  • радіохвильова хірургія;
  • пункційної-аспіраційне видалення.

Лазерна терапія має ряд переваг перед хірургічною операцією. Під час її проведення лікар виробляє видалення ліпоми за допомогою спрямованого пучка світла. Метод висічення схожий з традиційним способом: спочатку роблять розріз, потім проводять витяг ліпоми. Паралельно з цим проводиться коагуляція судин і дезінфекція ранки, тому післяопераційні ризики зводяться до мінімуму. Шкіра отримує менше травмуючий вплив, але кожен вузол потрібно видаляти окремо. Застосовувати лазерну терапію можна, якщо розміри жировика не перевищують п’яти сантиметрів. Більш великі вузли вирізають скальпелем.

При створенні методів радіохвильової хірургії були враховані і усунені недоліки інших способів видалення. Операцію проводять під місцевою анестезією за допомогою радіо-ножа. До нього піддається струм. Лікар одночасно може розрізати тканини, видаляти уражені ділянки і запаювати кровоносні судини. Застосування такої апаратури дозволяє виключити інфікування операційного поля і запобігти розвитку кровотеч. Таке лікування стає можливим, якщо розміри ліпоми не перевищують п’яти сантиметрів.

Проведення пункційної-аспіраційного видалення передбачає використання спеціальної канюлі, приєднаної до установки, що створює вакуум. По суті, це проста ліпосакція. В одному місці хірург робить прокол. Через нього вводить під шкіру канюлю і за допомогою неї викачує з-під шкіри жирову пухлина. Подібну операцію можна проводити при будь-яких розмірах ліпом. За одну процедуру можна видалити кілька новоутворень.

Місце проколу зашивають косметичними швами, які з часом самостійно розсмоктуються. На їх місці залишається маленький рубець. Він з часом вирівнюється і стає малопомітним.

Але є у такого методу один недолік: капсула, в якій була ліпома, залишається. Вона не розсмоктується і не розрівнюється, перетворюється в ущільнення. Крім цього, якщо лікар, працюючи канюлею, не зміг видалити всю жирову тканину і залишив її всередині капсули, згодом на цьому місці знову виростає ліпома. Розміри у неї будуть більше попередньої пухлини. Перед застосуванням пункційної-аспіраційного способу видалення лікар повинен попередити свого пацієнта про існування таких ризиків.

Народна медицина в допомогу

Лікувати жировики можна і в домашніх умовах.

Кошти з розсмоктуючою ефектом:

  1. Компрес з меду. Продукт в рівних пропорціях змішують зі сметанною, в суміш додають щіпку солі. Шкірні покриви розпарюють, потім на ліпоми густим шаром накладають суміш, поверх неї накладають пов’язку. Компрес залишають на 20 хв, потім змивають теплою водою. Процедуру повторюють щодня протягом двох тижнів.
  2. Компрес з листком свіжого алое. Розрізавши навпіл, його прикладають зрізом до жировику і фіксують пов’язкою. Таку процедуру повторюють до тих пір, поки пухлина не розсмокчеться.
  3. Компрес з печеною цибулею. Овоч розрізають навпіл і запікають у духовці. Коли він стане м’яким, з нього готують кашку. Її змішують в рівних пропорціях зі стружкою господарського мила. Засіб накладають на ліпому, фіксуючи пов’язкою. Компрес роблять двічі на день.

Увага! Вибираючи засоби народної медицини для лікування жирової пухлини, необхідно пам’ятати про те, що процес може зайняти тривалий час.

Наслідки

Ліпоми – доброякісні пухлини, але їх зростання може спровокувати погіршення загального стану. Вони часто запалюються, якщо розташовані на руках, обличчі, так як постійно травмуються. Це сприяє проникненню бактерій в більш глибокі шари шкіри. Інфікування ліпом відбувається і при неправильному використанні засобів народної медицини. Багато з них мають агресивні сполуки, здатні роз’їдати шкіру.

Швидко інфікуються некротичні вогнища, які формуються всередині тканин. Такі ліпоми здавлюють судини, розташовані в них. При такому розвитку стає можливим відмирання великих ділянок шкіри.

Профілактика

Так як причини захворювання досі до кінця не вивчені, специфічна профілактика поки не розроблена. Медики радять усім регулювати харчування, контролювати свою вагу, займатися спортом, зміцнювати імунітет, вчасно лікувати патології, пов’язані з порушенням гормонального фону.