Короста – інфекційне шкірне захворювання, яке вражає різні ділянки тіла, у тому числі і голову. Збудником є мікроскопічне комаха – коростяний кліщ, що паразитує в м’яких тканинах шкірного покриву дорослих і дітей.

Основна ознака, що визначає хвороба, – сильний свербіж уражених ділянок, який посилюється в нічний час. Діагностують коросту на підставі зовнішніх проявів і лабораторних досліджень. Лікування хвороби необхідно починати для всіх членів сім’ї одночасно, щоб уникнути повторного зараження. При своєчасній терапії та дотримання певних правил боротьба з паразитом має сприятливі прогнози.

Способи зараження

Хвороба може бути виявлена у охайної людини. Вона швидко поширюється серед дітей при контакті з шкірою носія паразита в місцях великого скупчення людей.

Джерелом інфекції вважається людина, заражена коростою, або предмети, з якими стикалася його шкіра.

Короста на голові може з’явитися з таких причин:

 1. Безпосередній контакт. Коростяний кліщ передається при зіткненні відкритих частин тіла. Це відбувається при обіймах, у громадському транспорті, на спортивних змаганнях, в натовпі на вулиці, на роботі. Випадки зараження коростою зустрічаються в дитячих установах – садках, школах, спортивних секціях.
 2. Побутовий спосіб. Кліщ живе і розмножується тільки в шкірних покривах тіла людини, в іншому середовищі, він гине протягом доби, а при критичних температурах – через кілька годин. Ймовірність заразитися коростою там, де рідко бувають люди або на природі, дуже мала, але існує.

На голову або особа людини кліщі можуть передатися через предмети побуту, які використовував носій хвороби 24 години тому. Це можуть бути лазневі приналежності, рушники, одяг, постільна білизна. Найчастіше це відбувається у громадському транспорті – поїзді, автобусі, метро, де паразити можуть залишатися на поручнях, сидіннях, матрацах, подушках.

 1. Статевий контакт. Під час інтимної близькості партнери тривалий час стикаються оголеними ділянками тіла один з одним. Зудни вільно можуть проникнути на голову, якщо уражені області стосувалися особи або волосся.

На голові кліщі заселяють місця, де менше всього волосяного покриву, який створює труднощі при пересуванні їх під шкірою. Потрапляючи на шкіру, самка зудня прогризає верхній шар шкіри, зариваючись у м’які тканини.

Симптоми і особливості хвороби


Крім сильного свербежу, короста на голові супроводжується такими проявами:

 1. Висипання за вухами, на залысинах або на лобі з’являється висип у вигляді дрібних червоних папул (запальних акне), одиничних або утворюють плями і острівці. Висип є алергічною реакцією організму на предмети життєдіяльності паразита, її інтенсивність не залежить від їх кількості.
 2. Коростяні ходи – потрапляючи на шкіру, кліщ/самка починає вгризатися в м’які тканини, утворює тунель, який при уважному розгляді можна виявити. Ходи являють собою припухлі смужки довжиною від 3 до 15 мм сірого кольору, на одному з кінців яких видно самка у вигляді маленької чорної точки.
 3. Алергія – на вухах, шиї та обличчі виступають плями, свербить шкіра голови, з’являється головний біль, відмічається закладеність носа і нежить.
 4. Загальний стан – можливе підвищення температури, сильна слабкість і стомлюваність, різке зниження ваги, порушення сну.

Перші ознаки захворювання можуть проявитися в перші години зараження, іноді інкубаційний період триває місяць. Залежить він від стану здоров’я пацієнта, його віку і фізіологічної особливості організму.

Діагностика

Для підтвердження діагнозу проводиться огляд зовнішніх ознак хвороби і лабораторні дослідження вогнищ ураження шкірних покривів.

Лікар вивчає анамнез хвороби, з’ясовує у пацієнта: який він відчуває дискомфорт, коли з’явилися перші симптоми, уточнює підозри на джерело і причини зараження. З допомогою оптичних інструментів оглядається голова хворого для виявлення коростяних ходів, ділянок виходу личинок назовні, наявності дорослих особин.

Для докладного вивчення розкривають хід, вилучають паразита для подальшого вивчення.

Додатково призначаються лабораторні дослідження сироватки крові, за результатами яких можна виявити наявність запалення або інфекції в організмі.

Ліки від корости

Для лікування захворювання використовують медикаментозні засоби для зовнішнього застосування. Всі препарати від корости об’єднують в 4 групи:

 1. Ліки, що містять сірку.
 2. Синтетичні препарати.
 3. Мазі, креми, лосьйони, до складу яких входять речовини для знищення паразитів.
 4. Народні засоби.

Ліки знімають симптоми і сприяють загибелі кліщів. Крім того, слід вибирати препарати, які діють не тільки на дорослих особин, але і на їх личинки, мають мінімальні побічні дії, прості у використанні і не затримуються в організмі. Перевагою ліки буде відсутність запаху і слідів на одязі.

Перелік препаратів для боротьби з коростяним кліщем:

 • «Сірчана мазь»;
 • «Спрегаль»;
 • «Перметрин»;
 • «Бензилбензоат»;
 • «Ліндан»;
 • «Кротамитон»;
 • «Тіабендазол».

Доповненням до медикаментозного лікування служить народна медицина, заснована на рецепти, до складу яких входять лікарські трави і природні інгредієнти.

Самим популярним засобом вважається березовий дьоготь, придбати його можна в аптеці. Речовину наносять на уражені ділянки, витримують близько 3 годин, потім змивають теплою водою з милом.

В домашніх умовах готуються мазі, що містять скипидар, сік чистотілу, порошок сірки, часник, господарське мило.

Не рекомендується застосовувати народні засоби без попередньої консультації, обстеження та підтвердження діагнозу. Такі дії можуть посилити перебіг хвороби і зашкодити здоров’ю пацієнта.

Вагітність і короста

У період виношування дитини імунітет у майбутньої мами слабшає, тому її організм у цей час стає вразливим для будь-якої інфекції.

Вагітній жінці при перших підозрах на присутність під шкірою коростяного кліща необхідно пройти обстеження. Будь-яке захворювання рекомендується пролікувати до пологів.

Призначені лікарем препарати не повинні бути протипоказані при вагітності, необхідно вибрати дієве, але безпечний засіб.

У разі помилкового діагнозу і втрати часу на лікування іншої хвороби короста здатна перерости в гнійне запалення, яке дуже небезпечно для майбутньої мами, загрожує порушенням внутрішньоутробного розвитку плода. Відновний період після такого захворювання тривалий, так як існує ризик передачі інфекції під час пологів від матері до дитини.

Для профілактики захворювання слід приймати вітамінні комплекси, дотримуватися правил особистої гігієни, уникати людних місць, де існує ризик присутності вогнища інфекції.

Методика лікування

Щоб позбутися від корости, буде потрібно багато часу і суворе дотримання певних правил. Інфекція швидко поширюється, тому лікування необхідно починати відразу і одночасно для всіх осіб, що належать до близького оточення хворого, контакт з яким був присутній протягом останніх 7-10 днів.

Рекомендації для лікування

 • лікарськими препаратами обробляють не тільки голову, а все тіло повністю;
 • шкіра перед процедурою повинна бути сухою, не можна перед цим купатися в гарячій ванні, краще тимчасово утриматися від миття;
 • розчини і суспензії наносять за допомогою губки або ватного тампона, крему і мазі розтирають руками, мити їх після цього не треба;
 • обробляючи голову, на волосяний покрив засіб наносити не потрібно, а ретельно обробити область за вухами, де шкіра дуже тонка і ніжна;
 • уникати потрапляння ліків в очі, ніс, рот, обходити область навколо цих органів;
 • на шкіру між пальцями і під нігтями медикаменти наносять за допомогою пензлика;
 • нанесене засіб залишають на шкірі до ранку, але не більше 24 годин, змивають спочатку прохолодною водою, а потім миють з милом.

Результати терапії доктор оцінить, до нього необхідно звернутися через тиждень після закінчення лікувальних процедур та курсу лікування.

Всі речі, до яких торкався або носив заражена людина, після прання підлягають кип’ятіння і проглаживанию праскою.

Щоб не допустити повторного зараження, рекомендується обмежити спілкування з людьми, які можуть бути потенційними носіями інфекції навіть при відсутності у них візуальних ознак хвороби.

Кожній людині з підозрами на інфікування рекомендується пройти обстеження і курс терапії.