Поява плям на тілі завжди турбує людини або його оточення. У медицині це явище називається еритема. Вона утворюється з-за того, що в результаті внутрішніх порушень або взаємодії з навколишнім середовищем численні підшкірні судини розширюються. З-за цього об’єм крові в них збільшується, і вона починає просвічувати крізь шкіру.

Класифікація, причини, симптоми

Видів патології існує багато, вони залежать від причин виникнення захворювання.

Серед них виділяють:

 • природні фізіологічні процеси;
 • фізичний вплив;
 • алергічні реакції;
 • вірусні та бактеріальні інфекції;
 • внутрішні хвороби;
 • змішана етіологія.

Природна і проста еритема


Проста еритема з’являється при підвищенні температури навколишнього (душ, лазня) або внутрішньої (під час фізичної роботи) середовища. Так організм намагається позбутися від надлишку тепла за допомогою посилення кровопостачання шкіри. До цього виду відносяться почервоніння і психологічні реакції сорому або збентеження, що викликають характерний багрянець на обличчі.

Проста еритема забезпечує виживання немовлят у перші дні їх життя. З-за того, що в утробі тепліше, ніж за її межами, у них не розвинуте периферичний кровообіг. Через кілька годин після пологів нейрогуморальна система адаптується до нових умов, і кров починає активно циркулювати по всьому тілу, змінюючи його блідий колір на темно-червоний. Через 2-3 дні це явище зникає самостійно.

Еритема фізичного походження

До цього типу належить теплова, холодова, сонячна (ультрафіолетова), поствоспалительная еритема. Перший вид виникає із-за тривалого перебування поруч з джерелом інфрачервоного тепла: обігрівачами, камінами. Прояви мають вигляд сітки або розрізнених темних плям.

Холодова проявляється у вигляді висипки і почервонінь, дотик до яких викликає біль. Точна причина виникнення захворювання невідома. Існує теорія про те, що з-за низької температури в організмі з’являється білок, що викликає алергічну реакцію.

Сонячна виникає із-за тривалого перебування під сонцем або поруч із джерелом ультрафіолетового випромінювання без захисту. Плями з’являються через кілька годин після опромінення і поступово змінюють колір з червоного на зелений. Частий супутник таких почервонінь – підвищена чутливість пошкодженої ділянки. Найменший дотик до неї викликає біль. У деяких випадках (при приєднанні бактеріальної інфекції) піднімається температура.

Поствоспалительная з’являється з-за неправильного лікування вугрової висипки шляхом видавлювання її окремих сегментів. В результаті на їх місці залишається порожнина, а навколо неї – крововилив через пошкодження дрібних судин.

Алергічна

До цієї категорії відноситься токсична, облямована, фіксована еритеми. Їх причина – присутність в крові алергену. Перший вид еритеми розвивається після введення в організм вакцини або сироватки. Реакція на алерген проявляється у вигляді кропив’янки або безлічі пустул, заповнених каламутною серозною рідиною.

Реакція на алерген

Другий тип виникає у немовлят, які харчуються грудним молоком. Поява плям відбувається із-за попадання в нього чужорідного речовини. При токсичної еритеми, крім щільних червоних плям, тіло малюка покривається численними гнійниками і пустулами. Висипки супроводжує висока температура (38-40°С), а також слабкість, інтоксикація і відсутність апетиту.

Фіксована еритема має характерну особливість – плями завжди з’являються поруч з великими суглобами: під коліном, в пахвовій западині, паху, ліктьовому згині. Зазвичай вони темно-синього або фіолетового кольору. Іноді перетворюються в пухирці з подальшим виразкою. Ця форма часто рецидивує на тих же місцях, якщо для лікування використовувалися сульфаніламіди, барбітурати, анальгетики. Її рецидивна форма в медичній літературі називається «фіксована сульфаниламидная еритема».

Інфекційна еритема

Основною причиною виникнення патології є діяльність вірусів і бактерій.

У цю групу входять:

 • інфекційна еритема;
 • еритема Розенберга;
 • мігруюча;
 • периназальная.

Перший вид ще називають еритемою Чамера або 5-й дитячою інфекцією. Від неї страждають діти від 2 до 14 років. Вона виникає внаслідок проникнення в організм парвовируса, що носить назву В19. Початкова (продромальна) стадія зазвичай відсутня, але іноді збудник себе проявляє як ГРЗ або ГРВІ, викликаючи їх класичні симптоми: підвищення температури, нежить, біль у горлі, слабкість. На 3 або 4 день після перших симптомів з’являється яскраво-червона висипка незвичайної форми – у вигляді крил метелика. Вони огинають ніс і рот, повністю вкриваючи щоки. Протягом наступних 3 днів вона займає більшу частину тіла, густіше все розростаючись на ногах. Висипання триматися 1 -7 тижнів в залежності від стану організму.

Плямиста інфекційна еритема – хвороба вірусної етіології. Вона проявляється у вигляді червоних плям упереміш з папулами. Їх розмір коливається від 5 до 15 міліметрів. Найчастіше висипання з’являються на сідницях і в місцях згинів, що сильно обмежує рухливість. Зазвичай вони розвиваються на 5-6 день після підняття температури тіла до 39°С. Крім цього, супроводжує інфекції: збільшення печінки, селезінки, лімфовузлів, почервоніння слизової оболонки очей і рота. З моменту зараження до повного одужання зазвичай триває 2-3 тижні.

Мігруюча виникає з-за життєдіяльності бактерії Borrellia burgdorferi. Заразитися нею можна лише від однієї живої істоти – лісового кліща. Навколо місця укусу з’являється коло правильної форми, з часом збільшується в діаметрі. Його межі звичайно рожевого кольору, а простір усередині них поступово змінює забарвлення з червоного на темно-синю, потім-світло-коричневий. У деяких випадках хвороба проявляється по-іншому: через шию та обличчя проходить лінія шириною 2-3 сантиметри з тими ж кольорами, що й при класичному прояві.

Периназальные почервоніння – одна з форм себорейного дерматиту, що викликається діяльністю одноклітинного грибка Malassezia. Вона проявляється у вигляді мелкоточечной червоної висипки, здатної об’єднаються в більш великі плями довільної форми.

Патологічна еритема

Основна ознака цієї групи еритема – роль індикатора стану внутрішніх органів.

До її представників належать:

 • пальмарна;
 • відцентрова;
 • звивиста.

Пальмарна еритема – один із симптомів хвороб печінки і крові (лейкоз), ревматоїдного артриту. Вона проявляється у вигляді почервоніння і набряків м’яких частин і виступів кисті, поступово поширюються на всю площу. Процес супроводжується свербінням і загостреною чутливістю. Це прояв лікарі називають «печінкової долонею».

Відцентрова еритема Биета – одна з різновидів аутоімунного порушення, званого системним червоним вовчаком. Вона проявляється у вигляді червоного або темно-рожевою смуги під очима, що відходить від перенісся і завдяки симетричності віддалено нагадує крила метелика.

Поява звивистій еритеми сигналізує про те, що в організмі почалися онкологічні процеси. Поразка схоже на нерівні кола, розміщені один всередині іншого. Вони переважно червоного, рожевого або фіолетового кольорів. Проявляються кола в основному на верхній половині тіла: обличчя, шия, грудна клітка.

Еритеми змішаних этиологий

Головна особливість цієї групи симптомів – сталість зовнішнього вигляду плям при різних причинах.

Її представники:

 • кільцева;
 • багатоформна;
 • стійка.

Прояви, що відносяться до першого типу, що представляють собою замкнуті ламані лінії, що нагадують кільця. Ці утворення мають чіткі межі рожевого або червоного кольору. Іноді на почервонінні присутні гнійнички. Також ураження супроводжують свербіж і лущення шкіри. До причин, що викликають цей вид еритеми, лікарі відносять: слабкий імунітет, онкології, часті ангіни, грибкові хвороби шкірного покриву і порушення гормонального балансу.

Повна назва другого типу – багатоформна (поліформна) ексудативна еритема. Вона примітна 2 особливостями: тим, що проявляється як звивиста, сонячна, інфекційна, мігруюча або будь-який інший вид патології, і тим, що прояви сусідять один з одним. Це ускладнює завдання щодо диференціації. Є ще третя властивість, за яким її можна впізнати, – симетричність. Іноді вона переходить в більш важку форму – еритему Стівена-Джонсона, яка супроводжується появою пухирів, високою температурою і часто призводить до смерті хворого.

Третій вид називається еритемою Крокера-Вільямса. Вона проявляється у вигляді піднімаються над шкірою на 1-2 мм утворень червоного або рожевого кольору з рваними краями. З перебігом хвороби вони поступово твердіють і починають лущитися.

Діагностика, лікування, прогноз

Діагностикою та лікуванням еритема займаються педіатр, терапевт і дерматолог. Щоб відрізнити її від інших шкірних хвороб, вони проводять огляд і направляють на лабораторні аналізи, які включають в себе: загальний аналіз крові, мікробіологічне дослідження мазка з поверхні плям або рідини з пустул, а також алергічні проби.

За їх результатами призначаються:

 • жарознижуючі;
 • протизапальні:
 • знеболюючі;
 • гепариносодержащие кошти;
 • антигістаміни у вигляді мазей;
 • антибіотики та противірусні препарати.

У багатьох випадках висипання зникають після усунення джерела прояви. Цей спосіб підходить для еритема фізичної або алергічної этиологий. Для інших її видів використовуються препарати перших 5 типів для полегшення симптомів. Антибіотики використовуються при явному погіршення стану хворого.

Ця патологія при своєчасному зверненні за медичною допомогою не викликає ускладнень і повністю проходить через 1-3 тижні. В іншому випадку, вона може призвести до смерті (еритема Стівена-Джонсона), або важких порушень внутрішніх органів (інфекційна еритема).

Профілактика

Передбачити, проявиться еритема в організмі чи ні – неможливо. Єдиний, по-справжньому надійний метод, що запобігає її появі, — це підтримка імунітету. Для цього потрібно не так вже й багато: правильно і регулярно харчуватися, займатися спортом або хоча б зарядкою вранці. Сонячна ванна після обіду – гарна допомога у зміцненні здоров’я, але з нею треба бути обережним, щоб не отримати опік.

Еритема – захворювання, яке складно не помітити. За її зовнішнім виглядом можна визначити, що відбувається в організмі. Вона виникає з-за безлічі причин і приймає різні форми, але, в цілому, не несе загрози життю, якщо її лікувати і не ігнорувати.